MENU
Norwegia Południowa

Nærøyfjord, ten najpiękniejszy

Nie chciałam wysuwać wniosków o najpiękniejszym fiordzie zanim faktycznie jakiejś sporej ilości tych fiordów nie zobaczyłam. Teraz mogę rzec swoje ze spokojem ducha. Nærøyfjord to najpiękniejszy fiord jaki widziałam. A widziałam wiele fiordów, ale to już wiecie.

Fiordy już samą swoją genezą rodzą niesamowity respekt. Zawsze przebywając na wodach fiordu, gdy pomyślę sobie, że pode mną kilkaset metrów wody to przechodzą mnie dreszcze. Myślę, że to niesamowite, że natura jest niesamowita. I przepiękna. Także czy w ogóle powinnam snuć jakiekolwiek przemyślenia pod tytułem naj-piękniejszy?

Kiedy zmierzałam do Norwegii po raz pierwszy i zobaczyłam swój pierwszy fiord (Oslofjord) byłam nieco zawiedziona tytułowym fiordem. Nie widać było, nie czuć było tego czym jest fiord. Czułaś się po prostu jak na wybrzeżu pełnym zatoczek.

Undredal, Aurlandsfjord, Nærøyfjord

Aurlandsfjord

Nærøyfjord we mgle

Flåm, Aurlandsfjord

Nærøfjord widziałam już setki razy. W różnych warunkach pogodowych, w różnym świetle, zimą, latem, jesienią, wiosną. Zarówno z Bakkanosi, jak i z Breiskrednosi, z kajaku, RIB-boat’u. I za każdym razem z biura w Gudvangen. Niemal każdego dnia spędzałam kilka godzin siedząc z widokiem na ten niesamowity fiord i otaczające go góry. I co? I powinien mi ten fiord zbrzydnąć. Stało się coś zupełnie odwrotnego. Zaczęłam doceniać każdą zatoczką, klif, wodospad, każdą fakturę zbocza i to jak się zmienia wraz z pogodą. Coś przepięknego.

Nærøyfjord nie potrzebuje mojej reklamy, moich usilnych prób przedstawienia jego piękna w słowach czy zdjęciach. Nie da się. Trzeba go po prostu zobaczyć.

SEZONY

Niezależnie od tego jaki sezon i jaką pogodę wybierzecie, ten fiord prezentuje się znakomicie. Wiadomo, latem zachwyci nas zielonością. Wiosną, w maju, wody fiordu potrafią wyglądać bardzo turkusowo. Bardzo często, nad fiordem zbierają się niskie chmury i okalają zbocza gór. Jednak sytuacja zawsze jest dynamiczna i coś co początkowo wygląda jak oberwanie chmury może zakończyć się tęczą i niesamowitymi widokami.

Zdjęcia w załączonym poście są zrobione we wrześniu (te z mgłą) oraz w lipcu (te z chmurami). Zjawisko takiej niskiej mgły na fiordzie jest jednak niezwykle rzadkie. Ja sama widziałam coś takiego zaledwie kilka-kilkanaście razy.

SZLAKI

Szlak, który oceniam jako najpiękniejszy to szlak na Bakkanosi. Zarówno widok, jak i sam szlak jest super. Breiskrednosi jest również piękny i zachęcający, choć wg mnie troszeczkę trudniejszy do przejścia. Można też zawsze wybrać się na Rimstigen, które jest też około 1/4 szlaku na Breiskrednosi. Można również wybrać się do Bakki z Gudvangen. Lub przejść szlak w Styvi. Jednak tam dostać można się tylko łódką. To samo z Dyrdal, w którym można zacząć lub skończyć szlak na Breiskrednosi.

Innymi opcjami są np. szlaki w okolicach Stalheim. Również sam hotel tam oferuje darmowe wejście na taras widokowy, który jest naprawdę magiczny i pięknie pokazuje dolinę zwieńczoną fiordem.

Jeszcze inną, aktywną opcją, są kajaki. W samym Gudvangen mieści się Nordic Ventures. Ale również w Undredal i Flåm istnieje możliwość wypożyczenia kajaków bądź zapisania się na wycieczkę.

PROMY

Fiord można zobaczyć jedynie z wody lub wspinając się na góry. Jednak w Gudvangen istnieje wiele możliwości na wzięcie łódki. To, co trzeba wiedzieć, to jedyna trasa, która obsługiwana jest przez prom samochodowy to relacja Gudvangen – Kaupanger. Wszelkie inne połączenia promowe są jedynie połączeniami pasażerskimi (jednakże można za dodatkową opłatą wziąć rower, psa, kota, czy nawet kajak). Łódką dopłyniemy do Styvi, Dyrdal, Undredal, Aurland i Flåm. Na trasie kursują również elektryczne katamarany, które w mojej ocenie bardzo umilają taką podróż. Są cichutkie, wygodne i przyjazne środowisku, naprawdę polecam.

Wszelkie ceny i informacje odnośnie rozkładu odpływów można sprawdzić na stronie Visit Flåm.

Gudvangen, Nærøyfjord

Undredal jesienią, Aurlandsfjord

Dlaczego Nærøyfjord jest najpiękniejszy?

Jest to napewno jeden z tych najsłynniejszych fiordów, jako że znalazł się na liście UNESCO razem z Geirangerfjord i tak miliony turystów zobaczy jego piękno niezależnie od tego, co inni napiszą. Ale tak jak napisałam we wstępie, nie chciałam takiego wniosku snuć bez jakiś poważnych podwalin doświadczenia. Widziałam już nieco tych fiordów, a w Norwegii jest ich ponad tysiąc. I powiem wam, że drugiego takiego jak Nærøyfjord nie ma. Jest naprawdę wyjątkowy i naprawdę przepiękny. Fakt, że momentami jest wąski, a sam on wije się jak wąż pośród masywnych gór sprawia tylko jedno wielkie niesamowite wrażenie.

Nie zrozumcie mnie źle, każdy fiord ma swój urok. Hjørundfjord zrobił na mnie również niesamowite wrażenie, Lustrafjord prybiera przepiękny kolor, który można podziwiać z Molden, to samo Fjærlandsfjord. I naprawdę tych pięknych miejsc nie brakuje.

Ale Nærøyfjord jest naprawdę jedyny. Jest diamentem w koronie fiordów. Jakby ktoś mi powiedział, że chce zobaczyć najpiękniejszy fiord norweski, wysłałabym go bez wachania właśnie do Gudvangen.

od 250 m

SZEROKOŚĆ

17 km

DŁUGOŚĆ

10 – 500 m

GŁĘBOKOŚĆ

Gudvangen

MIASTECZKO

~ 1400 m

GÓRY DOOKOŁA

Nærøyfjord we mgle

Nærøyfjord jesienią, Norwegia

Wspinaj się w górach i słuchaj ich dobrych wieści. Spokój natury spłynie na ciebie jak światło słoneczne spływa na drzewa. Wiatry przyniosą ci swoją świeżość, burze energię, a troski opadną z ciebie jak jesienne liście.

— John Muir

Styvi, Nærøyfjord

Undredal jesienią, Aurlandsfjord

Future of the Fjords, Nærøyfjord, Norwegia

Aurlandsfjord jesienią

Nærøyfjord we mgle

Nærøyfjord we mgle

Bakka, Nærøyfjord

Bakkanosi, Nærøyfjord

Nærøyfjord jesienią, Norwegia

Bakkanosi, Nærøyfjord

Nærøyfjord, Norwegia

Góry są po to, by żyć nimi w dolinach.

— Roman Rogowski

łódka, Nærøyfjord, Norwegia

Nærøyfjord, Norwegia

Nærøyfjord, Norwegia

Bakkanosi, Nærøyfjord, Norwegia

Nærøyfjord we mgle

Jesteśmy w górach, a one są w nas, rozpalają entuzjazm, sprawiając, że każdy nerw drży, wypełniając każdą porę i komórkę w nas. 

— John Muir

Undredal jesienią, Aurlandsfjord

mgła, Aurlandsfjord

wodospad, Nærøyfjord, Norwegia

Gudvangen, Nærøyfjord

Gudvangen, Nærøyfjord

Nærøyfjord we mgle

Nærøyfjord we mgle

Bakka, Nærøyfjord

Bakka i Bakkanosi, Nærøyfjord

Dyrdal, Nærøyfjord

Gudvangen, Nærøyfjord

Prest i Skjerdal, Aurlandsfjord

Skjerdal, Aurlandsfjord

Undredal, Aurlandsfjord

Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili. 

— Sokrates

Skjerdal, Aurlandsfjord

Flåm, Aurlandsfjord

Aurlandsfjord

Aurland, Aurlandsfjord

Aurland widziane z fiordu

 

promy, Aurlandsfjord

Aurland, Aurlandsfjord

Flåm, Aurlandsfjord

Aurlandsfjord

Aurlandsfjord we mgle

Nærøyfjord, Norwegia

Autor

Nazywam się Paulina. I robię zdjęcia. Dużo zdjęć. Jestem zakochana w Północy. Uwielbiam być w drodze, ale czasem też fajnie się zatrzymać. Nawet na dłużej. I poznać, choć trochę wnikliwiej. Lubię podróżować intensywnie, a jednocześnie bez pośpiechu.