MENU
Aktywnie / Kanada

Najsłynniejszy kanion Banff, Johnston Canyon

Istnieje takie zdjęcie na Instagramie. Słynne. Z jaskinią, rzeką, jakby kanion. To właśnie najsłynniejszy kanion Banff, Johnston Canyon. Tylko chwila? Czy przypadkiem nikt tam nie powinien być? No właśnie.

Bo jak już jest się w tak cudownym miejscu jak Canadian Rockies. Jak już tam jesteś chcesz wycisnąć te krajobrazy jak fotogeniczną cytrynę. Jak najwięcej piękna i oszałamiających zdjęć. A i druga rzecz, że ze słynnymi, fotogenicznymi miejscami jest niestety jeden problem — szybko potrafią się przeludnić. Trafi się jeden idealny foto punkt i masa ludzi przybywa każdego dnia. Tak myślę, że stało się i z Johnston Canyonem. Za tym miejscem kryje się jednak dodatkowa historia. Bowiem nikogo tam być nie powinno. Ogólnie.

Więcej praktycznie o Kanadzie możecie zobaczyć i poczytać w tym wpisie.

Jak dojechać do Johnston Canyon?

Najbliżej do Johnston Canyon jest położone Banff, kawałek dalej Canmore. Zatem najlepiej właśnie te miejscowości obrać sobie jako wypadowe nad słynny kanion.

Zajeżdżając pod parking, tudzież początek szlaku, miniemy widok na Castle Mountain, piękne góry kształtujące się w tytułowy zamek. Miniemy pewnie również jakieś połacia spalonych lasów oraz bardzo i możliwe, że i dużo zwierzyny. To właśnie tam widziałam swojego wielkiego elka, który pięknie pozował. Stał tuż przy drodze, a wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy jak bardzo agresywne te zwierzęta potrafią być. Ze skojarzenia raczej myśli się o nich jak o płochliwych jeleniach. Nic bardziej mylnego.

Droga dojazdowa do kanionu, 1A, ciągnie się równolegle do słynnej jedynki, scenicznej drogi Icefields Parkway. Uwaga na zwierzynę i piękne widoki. Jedno i drugie łatwo odciąga uwagę.

Kanada, Castle Mountain

Widok na Castle Mountain

Parkowanie a sezon?

Tak jak i w wielu miejscach w kanadyjskich górach o miejscu na parkingu decyduje kolejność przybycia. Czyli kto pierwszy ten lepszy. To, co mnie zdziwiło (podobnie jak nad Moraine Lake), że w dzień poza sezonem parking przy kanionie potrafi być tak zapchany, że auta parkują wzdłuż drogi! I to na kilkaset metrów, o ile nie kilometrów. Szczerze, wolę nie wyobrażać sobie jak to miejsce wygląda w szczycie sezonu.

Alternatywnie można zatrzymać się na noc w jednej z pobliskich akomodacji, zaparkować auto tam i najnormalniej w świecie dojść do wodospadów.

Na miłośników nie-wypożyczania auta czekają lokalne busy. Więcej informacji (razem z aktualnymi rozkładami) można uzyskać na stronie parku lub w informacji turystycznej w Banff. Podałabym jakieś dane, ale zmienia się to z roku na rok, a ja zapominam aktualizować. I nie oszukujmy się, nawet jakbym sobie obiecała, że załączę aktualne dane z każdym rokiem, to zapomnę.

Banff National Park

Johnston Canyon, Banff National Park

Johnston Canyon, Banff National Park

Gdzie spać?

Lokalizacji, w których można zatrzymać się na nocleg dla tego punktu jest całkiem sporo. Zacznijmy od najbliższej i najtańszej, kempingu. Zaraz obok jest dość drogi Johnston Canyon Resort. Kawałek dalej znajdziemy Castle Mountain Wilderness Hostel (w którym myśmy się zatrzymali, całkiem zacne miejsce) oraz kolejny noclegowy luksus Castle Mountain Chalets.

Ogólnie polecam zatrzymanie się w Canmore dla wszelkich pobliskich atrakcji, jeśli kogoś męczy zmiana miejsca noclegowego z dnia na dzień i nie chce spać w dziczy.

Kanada, Castle Mountain

Johnston Canyon, Banff National Park

Johnston Canyon, co i jak?

Po pierwsze, żeby w ogóle na terenie parku przebywać — a oczywiście kanion na terenie Parku Narodowego Banff się znajduje — trzeba mieć tak zwany pass. Więcej o passie i wszelkie informacje praktyczne dotyczące organizacji i podróżowania po tej części Kanady znajdziecie w osobnym, praktycznym wpisie, w który włożyłam masę pracy i serduszka, dlatego będę go wciskać wszędzie, gdzie tylko się da. Bo i uważam, że jest niezwykle przydatny.

Kiedy już mamy pass, mamy gdzie spać, jak zaparkować i dojechać możemy się zastanowić, co my właściwie tu robimy i dlaczego?

Instagramowa jaskinia na nielegalu

Większość ludzi przyjeżdża tu dla jednego zdjęcia. Zdjęcia, które przyciąga tutaj te masy turystów. Jednakże warto sobie uświadomić, że zdjęcie robione jest właściwie nielegalnie.

Parks Canada opublikowało w tej sprawie oświadczenie. Że ten sekretny (tak był nazywany) szlak do jaskini jest zamknięty i uważany za wykroczenie w parku. Przynajmniej w danych miesiącach. Bo w całą tą sprawę zamieszane są również biedne ptaszki, które mają tam swój teren lęgowy. Jest to zatem obszar chroniony i bezwzględnie zakazuje się schodzenia do owej “sekretnej” jaskini. A też jak sobie pomyślicie, to wcale nie takiej sekretnej. Były tam już miliony instagramowiczów. Kolejne tłumy i tak pewnie będą się pchały nie zważając na los biednych wystraszonych ptasząt.

To co? To, co można zrobić legalnie, to przejść się po oficjalnym szlaku.

Johnston Canyon, Banff National Park

Johnston Canyon, Banff National Park

Johnston Canyon, Banff National Park

Johnston Canyon, Banff National Park

Johnston Canyon, Banff National Park

Johnston Canyon, Banff National Park

Szlak nad wodospady

Szlak jest prosty i przejść go może właściwie każdy. Do niższego wodospadu praktycznie można ponoć dojść nawet z wózkiem, jednakże tego bym nie polecała.

Wodospady są dwa — okej, właściwie jest więcej, ale wyróżnia się głównie Upper i Lower Falls. Do Lower Falls można dojść w zaledwie 30 minut, 1 kilometr, 30 metrów przewyższenia i jesteśmy. Ogólnie szlak jest ładny, sielski i prosty. Towarzyszą nam widoki na kanion i krystalicznie czystą, mieniącą się na turkusowo wodą.

Jednak osobiście muszę przyznać, że dla mnie ten kanion w porównaniu do omańskich wadis to było mało spektakularne miejsce. A może po prostu postawiłam sobie zbyt wysoko oczekiwania? Bo jak wielkim grzechem byłoby nazwanie pięknego miejsca nudnym?

W pupie się poprzewracało, za dużo pięknych rzeczy człowiek się naoglądał.

Johnston Canyon, Banff National Park

Johnston Canyon, Banff National Park

bardzo łatwy

TRUDNOŚĆ

5,2 km

DŁUGOŚĆ

w obie strony

TYP

2-3 godziny

CZAS PRZEJŚCIA

~ 120 m

PRZEWYŻSZENIE

Johnston Canyon, Banff National Park

Podsumowanie

Czy Johnston Canyon jest punktem koniecznym do odwiedzenia będąc w tej części Kanady? Moim zdaniem nie. Miejsc dużo piękniejszych, ciekawszych i mniej zatłoczonych znajdziemy w okolicy dużo więcej.

Jeśli jednak macie czas, chęci i ciekawość przekonania się na własne oczy co i jak (czego ja jestem wielkim zwolennikiem, nawet jak ktoś mi powie, że coś jest bez sensu lub brzydkie, ale mam czas by to zobaczyć, to to robię) — jasne! Jedźcie i patrzcie. Przekonajcie się sami. Mogę się założyć, że znajdzie się masa osób absolutnie zachwycona tym miejscem.

Wszystkie kanadyjskie wpisy i inspiracje możecie znaleźć tutaj.

Johnston Canyon, Banff National Park

Autor

Nazywam się Paulina. I robię zdjęcia. Dużo zdjęć. Jestem zakochana w Północy. Uwielbiam być w drodze, ale czasem też fajnie się zatrzymać. Nawet na dłużej. I poznać, choć trochę wnikliwiej. Lubię podróżować intensywnie, a jednocześnie bez pośpiechu.