MENU
Aktywnie / Kanada

Magicznie turkusowe Jezioro Moraine

Widok, nad którym zachwycają się miliony. Jezioro Moraine, tak intensywnie i nierealnie turkusowe, położone w otoczeniu niezwykle malowniczych Gór Skalistych stało się fenomenem wizualnym Kanady, wizytówką, którą każdy chce zobaczyć.

Zastanawia mnie fenomen zachwytu nad tak turkusową wodą. Zawsze, ale to zawsze, kiedy widzę tak niesamowitą barwę wody od razu jakoś na myśl nachodzi mi raj. I to niezależnie czy jest stopni 30, czy 2. Woda turkusowa to woda rajska, magiczna.

A tej turkusowej magii w Kanadzie można doświadczyć bardzo często i bardzo intensywnie.

Lake Moraine, Kanada

Szukając najpiękniejszego, najbardziej turkusowego jeziora w Kanadzie nie sposób nie natknąć się na Moraine Lake. Jest to jak wizytówka Kanady. To właśnie z tym widokiem większość ludzi utożsamia Kanadę.

Jednak musimy wiedzieć kilka rzeczy. Jak to ze słynnymi widokami bywa to i miejsce jest słynne. I to bardzo. O ile nie najpopularniejsze w całym Parku Narodowym Banff. A może i w całej Kanadzie? Czemu?

O co cały ten zachwyt?

Widok ujmuje od razu, a kolor wody przyprawia o ciarki niedowierzania. Sama wyciągnęłam rękę by zanurzyć w tej niesamowitej, ujmująco czystej toni. Woda przeciekła przez palce, a ja patrzyłam z niedowierzaniem „jak?!”. Potem się dowiedziałam, że wszystko jest zasługą mączki skalnej i fizyki. Więcej o tym napisałam w poście praktycznym o Kanadzie ogólnie.

Jezioro Moraine zatem zawdzięcza swój kolor mączce skalnej. Ale to, że jego widok ujmuje kolorem to nie wszystko. Zbiornik leży na prawie 1900 m n.p.m. w dolinie zwanej Doliną Dziesięciu Szczytów (ang. Valley of the Ten Peaks). Te góry dookoła, ze względu na swoją budowę zwane potocznie jako taki górski przekładaniec skalny, „the cake”, to same trzytysięczniki. Robi to niemałe wrażenie. Jezioro o takim kolorze i w takim otoczeniu nie mogło przejść niezauważone.

Najpiękniejsze jezioro Kanady

Pamięta ktoś historię Kodaka i Jeziora Maligne? Zanim powstały media społecznościowe charakterystyczne kadry rozprzestrzeniały się w inny sposób. Jezioro Moraine poza tym, że wylądowało kilka razy jako tapeta tudzież wygaszacz w Windowsie to ponadto pojawiło się na starej dwudziesto-dolarówce.

Potem pojawił się Instagram i w tej historii już uczestniczymy my wszyscy.

Lake Moraine, Kanada

Lake Moraine, Kanada

Banff National Park

OBSZAR

Park Narodowy Banff jest najstarszym parkiem narodowym w Kanadzie, wiedzieliście? Nie? To już wiecie, bo właśnie Wam powiedziałam. Jest to obszar, który chroni niesamowitości kanadyjskich Gór Skalistych, zarówno te pejzażowe, zwierzakowe, jak i roślinkowe. Jest otoczony, właściwie zewsząd, innymi parkami — narodowymi, prowincjonalnymi, czy innymi typami rezerwatów, takimi jak Jasper, Kootenay, Yoho czy Kananaskis Country. Razem tworzą zespół, największy kompleks obszarów chronionych w Kanadzie.

od czerwca do połowy października

SEZON

Jezioro, jako takie, które zasilane jest przez wody glacjalne, oraz jako takie, które położone jest wysoko w Górach Skalistych, osiąga swoją „dojrzałość widokową”, czyli nabiera wody i przyjmuje swój zacny kolor dopiero w czerwcu. Drugą kwestią jest droga dojazdowa, na której często są alerty lawinowe i w sezonie zimowym najnormalniej w świecie jest zamykana dla ruchu samochodowego.

Alerty drogowe oraz informacje dot. stanu dróg w Albercie sprawdzicie tutaj.

             

auto x shuttle bus

TRANSPORT

Jeśli przyjedziesz około 5 rano Twoje szanse na załapanie się na miejsce parkingowe są całkiem spore. Jeśli na miejscu będziesz za późno (czyli już około 7 rano), nie będzie już szans na kawałek asfaltu pod Twój wehikuł. Wtedy możesz wziąć shuttle bus. Czy to z miasteczka, czy to z innego parkingu. Busiki kursują bowiem z kilku miejsc. Za około $8 CAD bilet na busa jest wasz.

Więcej informacji o shuttle busach nad Jezioro Moraine znajdziesz na stronie parku lub tutaj.

Lake Moraine, Kanada

Lake Moraine, Kanada

Lake Moraine, Kanada

Rockies, Kanada

Lake Moraine, Kanada

Góry Skaliste, Kanada

Lake Moraine, Kanada

Góry Skaliste, Kanada

Ładny widok, ale co dalej?

Przyjedziesz na miejsce i prawdopodobnie pierwsze, co cię uderzy to ilość turystów na miejscu. O tak. Widzisz oczyma wyobraźni Kanadę dziką, nietkniętą, widzisz te wszystkie puste kadry z Lake Moraine w tle, a potem przyjeżdżasz na miejsce i okazuje się, że parking jest pełny już o 6 rano. True story. Tak się dzieje ze wszystkimi insta-miejscami.

Co nie zmienia faktu, że i tak uważam, iż warto zobaczyć ten widok na własne oczy, a jak ktoś sprytnie się ogarnie to i znajdzie swój cichy kącik. Ja dla przykładu, słynne Rockpile obeszłam trochę dookoła i zaszyłam się w małej zatoczce. Reszta tłoczyła się po drugiej stronie.

Przeczekaj swoje, znajdź swój skrawek, taka moja mała rada.

To jak zapamiętasz miejsce i to jak nim się nacieszysz zależy od ciebie. Można stwierdzić, że zatłoczone i kijowe, a można stwierdzić sobie, że nas to nie obchodzi i wyciągnę maksimum z tego miejsca i tak! O!

Ale załóżmy, że zrobisz już to milionowe zdjęcie, choć będzie pierwsze Twoje. I zechcesz potem zrobić coś więcej. Przejdziesz się wzdłuż jeziora. Ale co dalej? Hike!

Lake Moraine, Kanada

Fot. Kacper Obrzut

Consolation Lakes Trail

Chcieliśmy gdzieś iść, ale nie chcieliśmy się zmęczyć (Ameryka rozleniwia w moim odczuciu). Wybraliśmy zatem Consolation Lakes Trail. Był to strzał w dziesiątkę, bo po drodze mieliśmy piękny warun świetlno-chmurkowy. Przynajmniej do fotografii był piękny i moja fotograficzna dusza była ukontentowana.

Szlak sam w sobie był niezwykle prosty do przejścia, właściwie płaski. Jedyne utrudnienie z jakim może się człowiek tam zmierzyć to spotkanie misia. Na szlak zaleca się chodzić przynajmniej w czteroosobowych grupach.

bardzo łatwy

TRUDNOŚĆ

5,8 km

DŁUGOŚĆ

w dwie strony

TYP

2 godziny

CZAS PRZEJŚCIA

około 130 m

PRZEWYŻSZENIE

Consolation Lakes Trail, Kanada

Consolation Lakes Trail, Kanada

Consolation Lakes Trail, Kanada

Consolation Lakes Trail, Kanada

Consolation Lakes Trail, Kanada
Consolation Lakes Trail, Kanada

Consolation Lakes Trail, Kanada

Consolation Lakes Trail, Kanada

Wildlife, Kanada

Consolation Lakes Trail, Kanada

Kacperek

Wildlife, Kanada

Consolation Lakes Trail, Kanada

Inne szlaki

Najsłynniejszym „szlakiem” jest Rockpile Trail. To nic innego jak kupa kamieni, z której roztacza się najsłynniejszy widok na jezioro. Lecz w okolicy zarówno Jeziora Moraine, jak i pobliskiego Jeziora Louise jest masa szlaków o różnej trudności i długości. Polecam przejrzeć listę przygotowaną przez park, o tutaj.

A jak ktoś potrzebuje wizualnej zachęty do podjęcia decyzji, jak zawsze w przypadku Kanady, odsyłam do niezastąpionego w tym temacie bloga Marty Kuleszy.

Na moje oko zachęca mnie szlak Plain of Six Glaciers.

Lake Moraine, Kanada

Łażenie łażeniem, ale wielką atrakcją jest pływanie po jeziorze! Tak, ja też dałam się na to naciągnąć. Wypożyczenie canoe kosztuje około $110 CAD za godzinę, ale owe kanadyjki są 2 lub 3 – osobowe, także koszt dzieli się na pasażerów i ostatecznie aż takie tragedii nie ma, ale z pewnością jest to jedna z najdroższych wypożyczalni canoe w Kanadzie. Guess why?

My pływaliśmy niecałą godzinkę, ponieważ od strony „górskiego ciastka” nadchodziła prawdziwa zawierucha. Pan z wypożyczalni rzekł, że udało nam się w ostatnim momencie. Faktycznie, moment później było tak zwane oberwanie chmury.

A może Lake Louise?

W końcu tak blisko. My pojechaliśmy, ale zobaczyliśmy jedynie trochę kamyków na brzegu i drzewka dookoła. Oczywiście słynny moloch za miliony stojący nad jeziorem również. Okolica Jeziora Louise wydała mi się nieco bardziej skomercjalizowana wizualnie — wiecie — chodniki, hotel, większy parking, łatwiejszy dojazd.

Ale o pełni walorów tego miejsca się nie wypowiem, bo że tak powiem — nie widziałam za wiele. Na dowód zamieszczam aż 3 zdjęcia!

Nie mniej jednak miejsce znajduje się tak blisko Moraine, że aż trochę żal nie podjechać i nie łypnąć okiem chociaż troszkę. Jeśli będzie mi dane wrócić to zapewne wybiorę się na wędrówki w górki, właśnie tam!

Lake Moraine, Kanada

Lake Louise, Kanada

Lake Louise, Kanada

Lake Louise, Kanada

Jak ogarnąć swoje życie przy Jeziorze Moraine?

Jezioro Moraine mieści się właściwie rzut beretem od słynnego miasteczka Banff. Jednak jeśli chcemy być jak najbliżej to warto dojechać do miejscowości o takiej samej nazwie jak drugie popularne jezioro, Lake Louise. Znajduje się tam zaledwie jeden drogi spożywczak, sklep alkoholowy i ostatnie stacje benzynowe przed Jasper — potraktujcie tą informację poważnie, jeśli chcecie uderzać na Icefields Parkway.

Noclegi w Lake Louise

Jak to bywa z popularnymi miejscami, ceny noclegów nie są małe, a możliwości ograniczone.

My udaliśmy się na kemping Lake Louise Tent Campground, za który zapłaciliśmy łącznie około $28 CAD za noc. Kemping mimo iż miał nawet własną mapę i w obyciu wydawał się dość spory, był jednak praktycznie cały zabookowany! Dostaliśmy fartem ostatnie miejsce bez wcześniejszej rezerwacji! Jednak tłoku się nie czuło. Poletka porozrzucane były mocno po lesie, każdy miał swój spory kąt i jeszcze przestrzeń dookoła. W cenie mieliśmy ciepłe prysznice (do tych trzeba było podjechać), dostęp do gniazdek, toalety, a także coś na wzór zadaszonych wiat, które robiły za outdoorową kuchnio-jadalnię. O wi-fi zapomnijcie.

W Parku Narodowym Banff jest 13 kempingów. Całą listę można znaleźć na stronie parku.

Inną budżetową opcją jest hostel Hosteling International Lake Louise Alpine Centre. A jak ktoś śpi na pieniążkach to można zabookować pobyt w Moraine Lake Lodge tuż przy samym jeziorze lub w słynnym hotelu Fairmont Château Lake Louise.

Jako, że lokalizacja jest tak popularna warto zorientować się wcześniej co i jak z noclegami. Może komuś się przyda taka wyszukiwarka noclegów w okolicy.

Lake Moraine, Kanada

Lake Moraine, Kanada
Autor

Nazywam się Paulina. I robię zdjęcia. Dużo zdjęć. Jestem zakochana w Północy. Uwielbiam być w drodze, ale czasem też fajnie się zatrzymać. Nawet na dłużej. I poznać, choć trochę wnikliwiej. Lubię podróżować intensywnie, a jednocześnie bez pośpiechu.